DZIAŁALNOŚĆ NIEREJESTROWANA
- zaksięgowanaa
- 30 lis 2018
- 5 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 4 gru 2018
Państwo dało nową możliwość każdemu kto chciałby spróbować czy jego biznes się opłaca mowa tu o działalności nierejestrowanej, nierejestrowej bądź nieewidencjonowanej. Pod tymi nazwami kryje się działalność której nie trzeba rejestrować w CEIDG, nie trzeba również opłacać składek ZUS. Głównym warunkiem jaki trzeba spełnić jest nieprzekroczenie kwoty przychodu określonej w ustawie (o tym troszkę później).
Są na pokładzie osoby które mogą mylić przychód z dochodem. Przychód to najprościej mówiąc jest to co klienci nam zapłacili za dany towar bądź usługę. Dochód natomiast jest pomniejszony o koszty związane z wytworzeniem tej usługi czy towaru.
Zanim ktoś zdecyduje się na prowadzenie firmy bez rejestracji musi spełnić następujące warunki:
--> Taką firmę mogą prowadzić osoby, które przez okres ostatnie 60 miesięcy (5 lat) nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej i nie był wspólnikiem w spółce cywilnej. W przypadku spółek handlowych (to jest z o.o., akcyjna, jawna) mają one inną osobowość prawną, więc będąc wspólnikiem lub członkiem zarządu, nadal można prowadzić działalność nieewidencjonowaną. Od powyższego czasu istnieje wyjątek czyli tzw. okres przejściowy. Wynika z niego, że jeśli w ciągu ostatnich 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy (30 kwietnia 2018r.) nie prowadziłeś firmy, to także możesz prowadzić działalność nieewidencjonowaną (art. 195 USTAWA z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców).
--> Działalność bez rejestracji jest możliwa jeśli wykonywana przez nas praca nie wymagała uzyskania koncesji, pozwoleń i licencji albo wpisu do rejestru działalności regulowanych.
--> Działalność nierejestrowaną można prowadzić tylko do momentu, jeśli nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (w 2018 roku jest to 1050 zł). Co istotne, jak zastrzega ustawa zasady tej nie stosuje się do działalności wykonywanej w formie spółki cywilnej – art. 5 ust. 1 USTAWA z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców
--> Działalność nierejestrowana nie wymaga od nas posiadania NIP, REGON, konta bankowego, czy prowadzenia księgowości, MIMO TO NIE JEST ZWOLNIONA Z PODATKU DOCHODOWEGO.
Korzyści płynące z założenia działalności nierejestrowanej to:
--> Możliwość sprawdzenia czy dany biznes się nam opłaci,
--> Przychód z działalności obejmuje zarobek z nią związany to jest usługę czy sprzedaż towaru dotyczącą działalności, co za tym idzie daje to nam możliwość podjęcia się jej nawet jeśli jesteśmy zatrudnieni na etacie.
--> Przy prowadzeniu tej działalności nie płaci się ZUS-u.
--> Z reguły (istnieją oczywiście wyjątki) zgodnie z art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług mówi, że osoba prowadząca tę działalność będzie zwolniona z podatku VAT.
--> Podatek dochodowy (18% lub 32 %) będzie do zapłacenia na koniec roku w zeznanie PIT, jako niedopłata - niestety.
Mimo wszystko należy pamiętać, że skoro jest mowa o nie przekroczeniu przychodu i powstały ustawy regulujące tego typu działalność wiąże się to z obowiązkami jakie trzeba spełnić decydując się na nią.
Do obowiązków zaliczamy:
--> Firma choć nie jest zgłoszona do CEiDG na mocy Kodeksu Cywilnego osoba prowadząca tę działalność uznawana jest za przedsiębiorcę, a zatem musi respektować prawa konsumenta. Co za tym idzie jesteśmy zobowiązani do prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży za każdy dzień (art.109 ust.1 ustawy od towarów i usług). Ewidencja ta pozwala nam śledzić, zarobek na dany miesiąc. Jest to nic innego jak zestawienie naszych przychodów uzyskanych od klientów. Wiąże się to również z wystawianiem rachunków. Po przekroczeniu 50% minimalnego wynagrodzenia (1050zł w 2018 roku) miesięcznie działalność uznawana będzie za działalność gospodarczą. Wówczas należy w ciągu 7 dni zarejestrować firmy w CEIDG.
PODATEK VAT – OBOWIĄZKOWA EWIDENCJA SPRZEDAŻY
Jak wcześniej zostało napisane z reguły (ponieważ istnieją wyjątki) zgodnie z art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług, osoby prowadząca ten rodzaj działalności będą zwolniona z podatku VAT.
Art. 113 ustawy o VAT: „zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku”.
W związku z powyższą definicja pamiętając przy tym o limicie przychodowym w działalności nierejestrowanej osoby (z reguły) będą objęte zwolnieniem z VAT.
Kto nie skorzysta z ulgi?
Cały czas przytaczane są wyjątki. Art.113 ustawy o VAT nakłada na część przedsiębiorców konieczność rejestracji jako podatnik VAT nie dając im żadnej możliwości zwolnienia. Tu korzystając ze źródła Gazety Prawnej :
Zgodnie z ustawą o VAT, zwolnienia nie uzyskają:
--> Osoby dokonujących dostaw: • towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy o VAT, tj. wyrobów (złomu) z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, • towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem: – energii elektrycznej – wyrobów tytoniowych, – samochodów osobowych, innych niż wymienione w lit. e), zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji, • budynków, budowli lub ich części • terenów budowlanych, • nowych środków transportu,
--> Osoby świadczące usługi: • prawnicze, • w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego, • jubilerskie,
--> Osoby nieposiadające siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.
EWIDENCJA SPRZEDAŻY
Istnieje obowiązek (art. 109 ustawy o VAT) prowadzenia ewidencji sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym. W przypadku stwierdzenia, że podatnik nie prowadzi ewidencji lub prowadzi ją w sposób nierzetelny, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określa wartość niezewidencjonowanej sprzedaży w drodze oszacowania (bardzo nieprzyjemne bywa takie oszacowanie) i ustala podatek przy zastosowaniu stawki 23%, bez prawa obniżenia kwoty podatku należnego.
FAKTURĘ W DZIAŁALNOŚCI NIEEWIDENCJONOWANEJ
Zgodnie z §3 ust 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013r. w sprawie wystawiania faktur, faktura osoby prowadzącej działalność nieewidencjonowaną powinna zawierać:
--> datę wystawienia,numer kolejny,
-->imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
--> nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,
--> miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
--> cenę jednostkową towaru lub usługi,
--> kwotę należności ogółem.
W związku z tym można taką fakturę sporządzać po zakupieniu do tego celu programu bądź ręcznie np. kupując gotowy bloczek takich faktur w sklepie biurowym.
PODATEK DOCHODOWY
Zgonie z art. 20 ustawy o podatku dochodowym wprowadzono przepisy mówiące gdzie należy zaliczyć przychody z działalności nierejestrowanej w zeznaniu rocznym. A mowa tu o kolumnie o nazwie INNE ŹRÓDŁA gdzie zostaje wprowadzona suma przychodu z całego roku. Najczęściej będzie to PIT-37 gdzie podatek jest ustalany na zasadach ogólnych.
WYJĄTKI
Pojawiają się również wyjątki kiedy mimo zdecydowania się na działalność nierejestrowaną wymagana jest podstawowa rejestracja ze względu na obowiązek korzystania z kasy fiskalnej. Ciekawy przykład Pana Piotra można przeczytać na stronie – http://www.niepoddawajsie.pl/dzialalnosc-nierejestrowana/
PODSUMOWANIE
Na koniec należy wspomnieć, że działalność nierejestrowana nie zawsze będzie dla każdego dobrym rozwiązaniem. Jeśli osoba decyduje się na takie rozwiązanie, a ukończyła 18 lat lub nie kontynuowała nauki do 26 roku życia, nie jest ubezpieczona zatem u rodziców czy małżonka, nie podlega ona pod ubezpieczenie zdrowotne, w związku z tym wtedy wszelkie koszty leczenia, lekarzy itd. są dla tej osoby pełnopłatne. Może pomyśleć o dobrowolnym ubezpieczeniu jednak koszt takowego to np. za miesiące: lipiec, sierpień, wrzesień 2018 r. wynosi miesięcznie nie mniej niż 433,16 zł. Wysokość składki jest ustalana co kwartał poprzez przeciętne miesięczne wynagrodzenie. W takiej sytuacji może się okazać korzystniejszą formą założenie działalności, skorzystanie z ulgi na start i następnie płacenie małego ZUS-u.
Źródła i zarazem pomocne strony dotyczące tematu:
Ważne ustawy:
Ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców;
Ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy;
Ustawa o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej.
Comments