OTWARCIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ, CZYLI CO WARTO WIEDZIEĆ?
- zaksięgowanaa
- 28 cze 2019
- 7 minut(y) czytania
A zatem stajemy przed pytaniem czy nie warto otworzyć własnej działalności gospodarczej. Są możliwości w formie predyspozycji, chęci i możliwości pytanie jak to zrobić krok po kroku i o czym warto pamiętać?
URZĄD MIASTA - CEIDG-1
Żeby założyć jednoosobową działalność gospodarczą swoją drogę trzeba zacząć w Urzędzie Miasta przez wypełnienie formularza CEIDG-1 (wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Formularz teen można wypełnić w domu i przesłać listem poleconym, wysłać elektronicznie przy użyciu podpisu elektronicznego, złożyć osobiście w urzędzie miasta lub gminy i nowość zarejestrować działalność telefonicznie - jednak podpisać formularz mimo to trzeba osobiście w urzędzie. W przyszłości tym samym formularzem zgłasza się wszelkie zmiany danych.
Jeśli w chwili zakładania działalności mieliśmy NIP – nie zmienia się. Jeśli nie mieliśmy zostanie po prostu nadany. Numer NIP potrzebny jest do celów podatkowych. Nadawany jest również numer REGON niezbędny w kontaktach z urzędem skarbowym czy ZUS.
W formularzu mamy podać adres prowadzenia działalności oraz jej rodzaj. Rodzaj działalności wybramy poprzez Polska Klasyfikacja Działalności (PKD), która zawiera spis czynności, jakie może wykonywać przedsiębiorstwo. Z PKD wybieramy kody które będą dotyczyć naszej działalności. Nie obowiązuje żaden limit ilości podawanych kodów PKD.
FORMA OPODATKOWANIA
Przy wypełnianiu CEIDG (zasady i formularz dostępne tutaj:https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/?D;49992cf6-6a74-48d6-ac6a-c06cc3774c06) należy się zdecydować na konkretną formę opodatkowania. Do wyboru mamy:
§ kartę podatkową;
§ opodatkowanie na zasadach ogólnych;
§ opodatkowanie podatkiem liniowym;
§ ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Pokrótce warto napisać coś o każdej.
Karta podatkowa (PIT-16) – to odprowadzanie stałej kwoty podatku co miesiąc bez obowiązku prowadzenia ksiąg, wpłacania zaliczek na podatek dochodowy i składania zeznań podatkowych. Przy tej formie opodatkowania obowiązują określone stawki które zmieniają się raz do roku. Gdzie haczyk? Ano karta podatkowa dotyczy konkretnych zawodów, na konkretnych warunkach. Stawki dostępne są tu: http://www.finanse.mf.gov.pl/documents/766655/5833530/Obw.+MRiF-MP-2016-1120.pdf
Opodatkowanie na zasadach ogólnych – jest to opodatkowanie według skali podatkowej. A co to znaczy? Opodatkowany zostaje dochód (przychód – koszty uzyskania przychodu). Jeśli nie uzyskamy przychodu lub nie przekroczymy kwoty wolnej to nie płacimy podatku. Dodatkowo przy tej formie opodatkowania w zeznaniu rocznym można skorzystać z licznych ulg podatkowych. Najprościej… im więcej się zarabia tym wyższy podatek trzeba zapłacić zgodnie z określoną skalą. Stawki podatku wynoszą tu 18% i 32%. W roku 2017 zostały wprowadzone zmiany w skali podatkowej do których warto zajrzeć (http://www.wskazniki.gofin.pl/8,95,2,skala-podatkowa.html).
Opodatkowanie podatkiem liniowym – tak jak w podatku na zasadach ogólnych opodatkowany zostaje dochód, ale stawka na podatek dochodowy jest stała i wynosi 19%. Jest to korzystne opodatkowanie przede wszystkim dla osób które osiągają wyższe dochody bo podatek jest stały. Oczywiście jeśli brak przychodu nie płacimy podatku. Więcej na temat podatku liniowego polecam poczytać z przewodnika Ministerstwa Finansów http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/przewodniki/podatek-dochodowy-od-osob-fizycznych-prowadzacych-dzialalnosc-gospodarcza/warunki-opodatkowania-dzialalnosci-gospodarczej-stawka-19-podatek-liniowy
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – to ostatnia forma opodatkowania. Opodatkowaniu podlega tylko przychód, którego nie pomniejsza się o koszty uzyskania przychodu. Podstawowe stawki to 3%, 5,5%, 8,5%, 17%, 20%. Stawka zależna jest od wykonywanej działalności. Przy tej metodzie opodatkowania nie wykazuje się kosztów. Ważne jest aby zgodnie z art. 15 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przechowywać dowody zakupu, prowadzić wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Więcej o ryczałcie tu – http://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-ryczalt-od-przychodow-ewidencjonowanych.
"STRASZLIWY" ZUS
Od razu myślimy o ZUS-ie, który należy opłacać bez względu na uzyskane przychody. Warto pamiętać, że z przychodami z początku może nie być łatwo i na ten cel dobrze jest przewidzieć jakieś oszczędności. Łatwiej mają osoby, które decydują się na własny biznes mając etat, o ile ich wynagrodzenie nie jest niższe od wynagrodzenia minimalnego. Dlaczego zwracam na to uwagę, bo w innej sytuacji ZUS płacony MUSI być od każdej umowy do osiągnięcia w danym miesiącu wynagrodzenia równego lub wyższego niż wynagrodzenie minimalne, które to stanowi podstawę do naliczenia składek społecznych. Jeśli natomiast osiągamy minimalne wynagrodzenie (bądź wyższe) składki ZUS są dobrowolne. A zatem osoby na zatrudnieniu z wynagrodzeniem równym bądź wyższym od minimalnego zobowiązane są płacić tylko składkę zdrowotną (można ją odliczyć od podatku dochodowego na koniec roku).
Co jednak jeśli osoba nie jest zatrudniona?
Obecnie jest kilka możliwości:
1. Ulga na start – została opisana w art. 18 ustawy Prawo przedsiębiorców. W myśl tego przepisu przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Jest natomiast zobowiązany płacić w tym czasie składkę zdrowotną. Więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-ulga-na-start-dla-przedsiebiorcow-najwazniejsze-informacje
2. Preferencyjny ZUS (mały ZUS)- jest dla osób które zakładają działalność po raz pierwszy lub po upływie 5 lat od zakończenia prowadzenia poprzedniej. Obowiązuje nas on od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności przez okres dwóch lat. Wypełniamy ZUA.
3. Mały ZUS (ZUS od przychodu) – Od roku 2019 pojawia się dla przedsiębiorców możliwość dostosowania wysokości płaconych składek ZUS od przychodu jaki mamy. Niższe składki ZUS są dla przedsiębiorców opłacających duży ZUS. Jest to ulga kierowana dla przedsiębiorców którzy już dłuższy czas prowadzą swój biznes. Reszta warunków i więcej na ten temat tu: https://zaksiegowanaa.wixsite.com/website/home/ma%C5%82y-zus-czyli-zus-od-przychodu
4. Duży ZUS – tu chyba nic nie trzeba pisać :D
Nie polecam przekazywania formularzy przez Urząd Miasta do ZUS ponieważ nie biorą oni odpowiedzialności jeśli druk zostanie źle wypełniony. Bezpieczniej jest ten pierwszy raz załatwić bezpośrednio w siedzibie ZUS-u.
VAT CZY NIE VAT
Po załatwieniu formalności w urzędzie miasta bądź gminy dobrze jest udać się do urzędu skarbowego gdzie trzeba się określić czy chcemy być czynnym podatnikiem VAT czy też być zwolnionym z podatku. I tu w przypadku zwolnienia podmiotowego należy spełnić konkretne warunki:
§ dotyczący wysokości obrotów-w roku 2017 próg wynosi 200 tysięcy złotych,
§ założenie nowej działalność.
UWAGA!!! Warto pamiętać, że wysokość limitu wyliczana jest proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia działalności, jaka pozostała do końca roku.
Niestety zgodnie z ustawą z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług jest lista tych, że towarów i usług do których nie może być zastosowany powyższy limit. Dotyczy to w szczególności sprzedaży metali szlachetnych, w tym ich użycia w danym wyrobie. Pełna lista do weryfikacji na stronie gofina http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,3,32,32,670,126191,20170101,.html
Dodatkowo warto nadmienić, że do zwolnienia podmiotowego jeśli się z niego dobrowolnie zrezygnowało bądź się je utraciło, może wrócić po roku (co najmniej) spełniając oczywiście powyższe warunki.
Jeśli decydujemy się na czynnego podatnika VAT dobrowolnie na pewno mamy szanse na większą ilość klientów biznesowych którzy również są VAT-cami bo w takiej sytuacji mogą sobie VAT odliczyć. Jednak musimy pamiętać, że jesteśmy wtedy zobowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży i zakupów VAT. Nie VAT-owiec natomiast ma szersze grono wśród klientów indywidualnych z uwagi na niższą cenę. Warto się zatem zastanowić do kogo kierujemy naszą ofertę.
Aby zostać czynnym VAT-owcem należy w urzędzie skarbowym złożyć druk VAT-K. W formularzu określamy jaka płatność VAT nas interesuje miesięczna (VAT-7, w moim odczuciu lepsza żeby na bieżąco kontrolować wysokość zobowiązania bądź nadwyżki podatku) bądź kwartalny (VAT-7K, czyli VAT jest naliczany co kwartał i jeśli nie jest liczony na bieżąco bądź trafi nam się niespodzianka może być wyższa płatność, ale można też mieć dłużej pieniądze w obrocie). Następnie poprzez numer NIP można sprawdzić na stronie Ministerstwa – https://ppuslugi.mf.gov.pl/_/ – czy już jesteśmy czynnym podatnikiem VAT.
KASA FISKALNA
No dobrze, podatek VAT mamy za sobą zostaje nam jeszcze kasa fiskalna. Limit kwotowy do jakiego jesteśmy zwolnieni z posiadania kasy fiskalnej to 20 tysięcy i dotyczy sprzedaży na rzecz klientów indywidualnych. Ze zwolnienia można również skorzystać jeśli dostawy towarów dokonuje się w systemie wysyłkowym czyli za pośrednictwem poczty bądź kuriera. Pełną listę bezwzględnego ewidencjonowania, terminy, zgłoszenia i ulgę można przeczytać jeśli ktoś chce fachowo to w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług art. 111, tekst ujednolicony http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20040540535. Jeśli natomiast zdecydowanie preferowana jest prostsza forma polecam poradnik dla firm http://poradnik.wfirma.pl/-wszystko-o-kasach-fiskalnych.
Nie rozpisuje się na ten temat dlatego, że wszystko co najważniejsze zostało bardzo trafnie napisane w poradniku dla firm (link wyżej).
Pozostaje kwestia kasy fiskalnej samej w sobie.
Zgłoszenia kasy fiskalnej dokonujemy u naczelnika właściwego nam urzędu skarbowego na piśmie, elektronicznie lub pocztą. Należy pamiętać, że złożenie zawiadomienia jest jednym z warunków uzyskania odliczenia lub zwrotu kwoty wydanej na zakup kasy.
Obecnie mamy wybór dwóch rodzajów kas, ale ulga odliczenia dotyczy tylko jednej:
- kasy fiskalnej on-line - jest przy pomocy serwisanta, dokonać fiskalizacji, zapewniając połączenie umożliwiające przesyłanie danych między kasą on-line a Centralnym Repozytorium Kas (CRK). W przypadku kas online numer ewidencyjny kasy pobierany jest przy fiskalizacji.
- kasy fiskalnej z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii - jest przy pomocy serwisanta, dokonać fiskalizacji i następnie w terminie 7 dni od dnia dokonania fiskalizacji złożyć zgłoszenie danych dotyczących kasy do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, w celu otrzymania numeru ewidencyjnego (wzór znajduje się w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących).
Przepisy przewidują ulgę dla podatników rozpoczynających ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kas fiskalnych on-line w postaci zwrotu części kosztów z zakupu urządzenia. Jak określa art. 111 ust. 4 znowelizowanej ustawy o VAT, podatnicy u których:
-powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy w obowiązujących terminach rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, o których mowa w ust. 6a,
- nie powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, o których mowa w ust. 6a, oraz dotychczas nie używali kas rejestrujących lub kas, o których mowa w art. 145a ust. 1, do prowadzenia ewidencji sprzedaży.
Mają oni prawo do odliczenia od podatku należnego kwoty wydanej na zakup każdej z kas rejestrujących, w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł, a w przypadku gdy kwota ta jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, mają prawo do zwrotu ich różnicy na rachunek bankowy podatnika lub do odliczenia od podatku należnego tej różnicy za następne okresy rozliczeniowe, pod warunkiem że zakup kas rejestrujących nastąpił nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji.
UWAGA!!!
Dla zakupionych od 1 maja 2019 roku kas z papierowym bądź elektronicznym zapisem kopii nie przysługuje ulga na zakup kasy.
Kolejnym krokiem w zakładaniu działalności na pewno będzie pieczątka firmy, która należy pamiętać nie jest wymogiem, ale znacznie może ułatwić pracę. Można jej używać w urzędach czy fakturach. Zawiera istotne dane firmy jak nazwa firmy, adres siedziby, REGON i NIP (można dać również telefon czy adres maila).
Później warto by się zająć założeniem rachunku bankowego. Polskie prawo nie nakłada na przedsiębiorcę wymogu posiadania konta firmowego. Wybór zależy tu od nas samych. Z jednej strony możemy przy działalności gospodarczej posiadać rachunek prywatny co wiąże się z mniejszą ilością załatwiania rzeczy i posiadaniem jednego konta. Z drugiej jednak może nam się zrobić bałagan i pieniądze prywatne zaczną nam się mieszać z firmowymi. Dodatkowo jeśli założymy jednak konto firmowe możemy wykorzystać promocje i korzyści jakie może nam dać przyszły bank. Dlatego warto zrobić sobie listę za i przeciw w tej kwestii.
Myślę, że teraz nie pozostało nic innego jak po prostu działać :)
POWODZENIA!!!
Źródła:
http://biuro-jaks.pl/category/poradnik/ - na tej stronie znajdują się źródła których swego czasu użyłam do pisania artykułów wykorzystanych w tym, że artykule.
Comments