ZASIŁEK MACIERZYŃSKI W DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
- zaksięgowanaa
- 4 gru 2018
- 5 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 7 gru 2018
Tym razem wpis dotyczący prowadzenia działalności przez kobietę, która planuje w przyszłości mieć dziecko – z jednej strony perspektywa pracy w domu, możliwość bycia przy dziecku i co istotne – zarabiania. Z drugiej jednak należy pamiętać, że praca w domu nadal jest pracą i trzeba ją wykonać jak najlepiej, do tego dochodzi często brak prawdziwego urlopu, ponieważ taka praca jest często z nami wszędzie.
Ale po kolei…
Kobieta ma pomysł na biznes, ma środki na jego rozwinięcie, ma możliwości i doświadczenie, ale ma też plany rodzinne. Działalność gospodarcza w jakimś stopniu daje możliwość wykorzystania posiadanych predyspozycji, jednak warto o kilku rzeczach pamiętać:
PO PIERWSZE
KIEDY PRZYSŁUGUJE ZASIŁEK MACIERZYŃSKI?
Kiedy kobieta jest zatrudniona na etacie nie musi zagłębiać się w przepisy dotyczące zasiłku macierzyńskiego czy świadczenia chorobowego – inaczej sprawy się mają w przypadku działalności gospodarczej. Obowiązkiem osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą jest comiesięczna płatność składki na ubezpieczenie społeczne (chyba, że osoba jest gdzieś zatrudniona gdzie takowe składki płaci i otrzymuje minimalne wynagrodzenie) oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne i to od tej dobrowolności zależy otrzymywanie w przyszłości zasiłku macierzyńskiego bądź chorobowego.
To jednak nie wszystko – jeśli w przyszłości kobieta chce z takowego świadczenia skorzystać musi terminowo opłacać składki z tytułu ubezpieczenia chorobowego nieprzerwanie przez okres 90 dni w przypadku zasiłku chorobowego.
Zasiłek macierzyński przysługuje zatem po 90 dniach terminowego płacenia składek. Wypłata zasiłku przysługuje w sytuacji kiedy osoba ubezpieczona w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:
1) urodziła dziecko;
2) przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia;
3) przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia.
PO DRUGIE
JAK NALICZANA JEST WYSOKOŚĆ ZASIŁKU?
Istotną rzeczą jest wysokość zasiłku jaka przysługuje kobiecie prowadzącej działalność gospodarczą. Jako, że swego czasu było dużo nadużyć w tej materii zostały one bardzo zaostrzone.
Dla zainteresowanych: nadużycia wiązały się z otwieraniem działalności nawet miesiąc przed porodem i płacenie najwyższej składki ubezpieczenia społecznego co wiązało się z otrzymaniem wyższego zasiłku (więcej tu: LINK).
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla kobiety prowadzącej działalność stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Brzmi skomplikowanie? W wyliczeniu zasiłku chorobowego wymagana jest kwota brutto tego co zarabiamy w danym miesiącu (w przypadku umowy o pracę miesięczne wynagrodzenie brutto) to jest nasz przychód. Od tej kwoty odliczamy 13,71% (to składki emerytalna, rentowa, chorobowa - art. 3 pkt 4 ustawy zasiłkowej). Jeśli natomiast podany okres jest krótszy to wysokość zasiłku stanowi z reguły suma przeciętnej miesięcznej najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie. Znaczy to najprościej pisząc, że otrzymuje zasiłek minimalnej wysokości. Może się zdarzyć, że przed upływem roku kobieta otwiera działalność i płaci składki wyższe niż ustawowe minimum. Wtedy z początku otrzymuje zasiłek w minimalnej wysokości, który z czasem jest powiększany o 1/12 nadwyżek z poszczególnych miesięcy. Korzystając tu z przykładu przedstawionego w artykule gazety prawnej (LINK) znaczy to, że kobieta, która prowadziła działalność 3 miesiące i opłacała podwyższone składki otrzymuje zasiłek w wysokości 60 proc. średniego prognozowanego wynagrodzenia oraz 3/12 podwyższonej składki. Aby uzyskać zasiłek w pełnej wysokości, odpowiadającej podwyższonej składce, będzie musiała opłacać wyższe składki ubezpieczeniowe przez 12 miesięcy przed porodem.
Sytuacje kiedy płaci się wyższe składki bywają, zwłaszcza na początku, rzadkie. Dlatego jeśli ubezpieczona kobieta pobierająca zasiłek macierzyński w wysokości nieprzekraczającej kwoty świadczenia rodzicielskiego w wysokości 1 tys. zł, prowadzące jednocześnie działalność gospodarczą, są zwolnione z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.
PO TRZECIE
PREFERENCYJNE SKŁADKI ZUS, A ZASIŁEK
Może się zdarzyć, że osoba zdecydowała się na preferencyjne składki ZUS (mały ZUS), co wtedy?
Jeszcze przed początkiem roku 2016 dostałaby niewiele, żeby nie powiedzieć nic, ale wraz z nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustawach wprowadza od 1 stycznia 2016 r. nowe świadczenie rodzinne – świadczenie rodzicielskie.
Jeśli zatem miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych jest niższa niż kwota świadczenia rodzicielskiego (to jest 1 tys. zł), kwotę zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych podwyższa się do wysokości świadczenia rodzicielskiego.
Znaczy to, że w przypadku niskiego zasiłku macierzyńskiego jest on wyrównywany do wysokości świadczenia rodzicielskiego.
W takiej sytuacji jeśli zasiłek macierzyński nie jest wyższy od świadczenia rodzicielskiego nasza rodzicielka jest zwolniona z opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast pozostałe składki społeczne finansuje budżet państwa. Tym samym może nadal bez przeszkód i dodatkowych kosztów prowadzić działalność gospodarczą będąc na danym zasiłku macierzyńskim (jeśli oczywiście chce.)
PO CZWARTE
ZASIŁEK PRZYSŁUGUJE PRZEZ 20 TYGODNI
Zasiłek macierzyński przysługuje przez 20 tygodni, o ile ubezpieczona – matka dziecka nie zdecyduje się z niego zrezygnować po co najmniej 14 tygodniach od porodu. W takiej sytuacji zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu – ojcu dziecka, który uzyskał prawo do urlopu macierzyńskiego lub przerwał działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Innymi słowy mama wraca do pracy, a tata zajmuje się dzieckiem.
PO PIĄTE
TYLKO JEDNO ŚWIADCZENIE
Niestety trzeba pamiętać, że jeżeli kobieta jest zatrudniona na etacie i otrzymuje co najmniej minimalne wynagrodzenie, a przy tym prowadzi działalność i płaci dobrowolne w tym przypadku ubezpieczenie chorobowe i społeczne (ubezpieczenie zdrowotne będzie obowiązkowe) to prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego otrzyma tylko z tytułu umowy o pracę.
UWAGA DODATKOWA INFORMACJA - AKTUALIZACJA 07.12.2018 R.
Chciałam dopisać kilka przydatnych informacji gdyby ktoś chciał podzielić urlop na dwoje rodziców:
1) W przypadku kiedy jeden z rodziców pracuje na działalności gospodarczej, a drugi na etacie można przekazać urlop rodzicielski rodzicowi na etacie.
2) Przy preferencyjnych składkach ZUS w ciągu 14 dni od urodzenie dziecka należy w oddziale ZUS złożyć między innymi:
- oświadczeniem, że nie otrzymujemy świadczeń z innych tytułów aby uzyskać zasiłek wysokości 1000 zł;
- prośba o wypłacanego świadczenie (zasiłku) w wysokości 80% przez cały okres trwania zasiłku( w tym w czasie kiedy pobierania go przez drugiego rodzica). Jeśli nie złożymy żadnej prośby zasiłek będzie wypłacany w wysokości 100% świadczenia w czasie zasiłku macierzyńskiego i 60% w czasie rodzicielskiego. Warto zwrócić uwagę, że jeśli drugi rodzic zdecyduje się wtedy na urlop rodzicielki otrzyma tylko 60% świadczenia.
3) Aby nie płacić składki zdrowotnej należy po urodzeniu dziecka wyrejestrować się w ZUS ze wszystkich składek społecznych (kod 0570) i przed rozpoczęciem nowego miesiąca zarejestrować się z kodem 0580. Pozwala to naliczać składkę zdrowotną natomiast nie trzeba jej wtedy opłacać. PRZY CZYM MOWA TU O PREFERENCYJNYM ZUSIE (TZW. MAŁY ZUS).
4) Aby drugi rodzic mógł skorzystać np. z urlopu rodzicielskiego trzeba zgłosić do ZUS rezygnację z jego kontynuacji 21 dni wcześniej z informacją, że przejmuje go drugi rodzic.
5) Mamie prowadzącej działalność gospodarczą również przysługują 52 tygodnie urlopu macierzyńskiego. W jego skład wchodzi:
- 20 tygodni urlopu macierzyńskiego – trzeba złożyć wniosek po urodzeniu dziecka można w nim nadmienić o chęci skorzystania z 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzy.
- 26 tygodni urlopu rodzicielskiego – wniosek należy złożyć 21 dni przed jego rozpoczęciem.
Źródła z jakich skorzystałam:
USTAWA z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
USTAWA z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
USTAWA z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw
https://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/swiadczenia-rodzinne/komunikaty-dotyczace-swiadczen-rodzinnych/informacja-dotyczaca-podstawowych–warunkow-przyznawania-nowego-swiadczenia-rodzinnego-swiadczenia-rodzicielskiego/
コメント